חיפוש
Close this search box.

ראייה מטושטשת אחרי גיל 40

אחרי גיל 40 רוב האנשים מתחילים לחוש התדרדרות בראייה, במיוחד לטווח הקרוב. אז אם גם אתם התחלתם להרחיק את היד כדי לראות ברור, המאמר הזה נועד לכם.                                            

נתחיל בסיבה האנטומית הנקראת "פרסביופיה" — זוקן ראייה.

במרכז מערכת הראייה שלנו נמצאת עדשת העין, שכבה זו בנויה שכבות דחוסות המתכנסות לתוך עצמן, בדומה לבצל. עדשת העין שקופה ומהווה חלק מרכזי ובלתי נפרד ממערך שבירת האור לשם יצירת תמונה על הרשתית. כאשר אנו מביטים על עצם לקרוב, חל תהליך הנקרא "אקומודציה" אשר בסופו עדשת העין והשרירים הנלווים מבצעים יחד פוקוס המאפשר לנו לראות חד וברור לקרוב.

עם השנים עדשת העין מאבדת מהיכולת שלה להתגמש ולבצע פוקוס מלא ומדויק לכל מרחק. ואנו מתחילים לראות אותיות מטושטשות בטווח הקצר. הפתרון הנוח והנכון עבורנו הוא משקפי קריאה.

בהמשך המאמר צרפנו עבורכם שיחה הכוללת בתוכה את כל השאלות הרלוונטיות בעניין זה.

איך לשפר את הראייה

לקוחה: אז מה בעצם קורה לי מבחינת ראייה? מדוע אני רואה מטושטש מקרוב?

אופטיקה יפעת: עדשת העין אשר נמצאת במרכז מערכת הראייה משמשת כמעין צמצם כמו במצלמה. ברגע שאנו מביטים על עצם כלשהו  לקרוב, כמו ספר או טלפון, עדשת העין מתעבה ונדחפת מעט קדימה. הפקודה הזו הינה מוחית ובלתי רצונית.

עדשת העין בנויה כולה סיבי קולגן ההולכים ומתכנסים בתוך עצמם. כמו בצל. במהלך החיים העדשה "מתלכלכת" ויעילותה נפגמת. מסיבה זו אנו מתחילים להרגיש חוסר פוקוס בטווח הקרוב בסביבות גיל ה 40.

לקוחה: אני מרגישה לחץ וכאב בעיניים כאשר אני מסתכלת לקרוב, האם יש קשר?

אופטיקה יפעת: בהחלט, מלבד טשטוש אותיות בראייה לקרוב, והצורך להרחיק את העיתון.

ישנם לעיתים סימפטומים נלווים, כגון כאבי ראש ועיניים, מצמוצים דחופים וחוסר נוחות.

לקוחה: עם איזה מספר עליי להתחיל?

אופטיקה יפעת: לגיל יש משמעות מבחינת מרשם המשקפיים לקרוב. ככל שאנו עולים בגיל אנו זקוקים למספר גבוהה יותר. בדרך כלל בגיל 40-43 כאשר הראייה לרחוק תקינה. מרשם של 1.00+ בהחלט עונה על צרכי הראייה לקרוב. עם זאת יש לעבור בדיקת ראייה מקיפה ומקצועית כדי לוודא מרשם מדויק.

לקוחה: עד לאיזה מספר אני צפויה להגיע בעתיד?

אופטיקה יפעת: בגיל 40 עדיין קיימת אצלנו יכולת טובה לבצע פוקוס לקרוב. על כן מרשם של 1.00+ הנחשב מרשם התחלתי יכול להתאים לטווחים של בין 40 סמ ל — 60 סמ. בגיל 60 היכולת לבצע פוקוס יורדת משמעותית, והמרשם יהיה גבוהה יותר. בסביבות 2.50+, כאשר גם הטווח נפגע, כלומר המרשם הנ"ל יתאים לטווח מצומצם יותר.

לקוחה: האם אפשרי לעבור ניתוח לייזר ולשפר את הראייה לקרוב?

אופטיקה יפעת: ניתוחי לייזר להסרת משקפיים מיועדים לבעלי ליקוי ראייה (קישור לדף לקות ראייה) לרחוק. השיוף מתבצע בקרנית העין. לעומת זאת, עדשת העין הינה המקור לליקוי ראייה לקרוב. הליקוי תלוי בגיל, מתקדם עם השנים עד אשר מגיעים למצב שעדשת העין "מלוכלכת" לחלוטין, מעבר האור נחסם מלהגיע לרשתית והראייה חלשה מאוד. אזי במצב זה מבצעים ניתוח קטרקט (קישור לדף ראיה מטשטשת לאחר ניתוח קטרקט), אשר בו משתילים עדשה חדשה ונקייה לתוך העין. את מרשם העדשה החדשה מתאימים לליקוי הראייה הכללי. בשאיפה לאפשר לפציינט לראות לרחוק ללא משקפים. המרשם לקרוב נותר.

איך לשפר את הראיה? - אופטיקה יפעת

לקוחה: מה ההבדל בין משקפי קריאה שאפשר לרכוש בבית מרקחת למשקפיים בחנות אופטיקה?

אופטיקה יפעת: בקליניקה של אופטיקה יפעת (קישור לדף הבית), אנו משוחחים עם המטופל לפני הבדיקה, מבררים  צרכים, אורח חיים ועוד. לאחר מכן מבצעים בדיקת ראייה מקיפה, הכוללת מיפוי קרנית (קישור לדף מיפוי קרנית), ובדיקת בריאות העין. משמצאנו מרשם אנו מבצעים משקפיים מדויקים המתאימים באופן ספציפי ללקוח. את העדשות אנו מזמינים מחברות האופטיקה המובילות (אסילור, שמיר, פרולנס) עדשות משקפיים אלו מכילות בתוכן ציפוי אנטי ריפלקס המונע השתקפויות וציפוי שעוזר למנוע שריטות. משקפי קריאה מוכנים שאפשר לרכוש בבית מרקחת, מגיעים עם עדשות פשוטות ללא ציפויים והן אינן מותאמות במדויק למרשם בכל עין.

לקוחה: שאלה אחרונה, אם ארכיב משקפי קריאה מצבי ידרדר מהר יותר? לא כדאי לאמץ את העיניים?

אופטיקה יפעת: עדשת העין אינה שריר, ואין שום אפשרות כיום למנוע את ההתקדמות הטבעית שלה, רגרסיה של העדשה תלויה בעיקר בגיל. הרכבה של משקפי קריאה נועדו לעזור לנו לראות טוב לקרוב, ובין אם נרכיב משקפיים או לא תחול התדרדרות במהלך הזמן.

באתר אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת ומומלצת באזור השרון תמצאו מידע רחב אודות התאמת עדשות מגע צילינדר, התאמת עדשות מגע מולטיפוקל, תיקון פזילה, עדשות מולטיפוקל, עין עצלה אצל מבוגרים, עדשות סקלרליות ועוד. תוכלו להזמין תור לקליניקה של אופטיקה יפעת בטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן