חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה זה צילינדר?

המילה צילינדר מעוררת שאלות ותהיות רבות בקרב מרכיבי המשקפיים. ולעיתים אף בהלה. במאמר זה נסביר מהו צילינדר, ומדוע אין סיבה כלל לדאוג ממנו.

כאשר אנו מתייחסים לאסטיגמטיזם אנו מדברים על ליקוי רפרקטיבי – ליקוי ראייה הנמצא בקרנית העין. התיקון מתאפשר בעזרת תוספת של צילינדר במשקפיים או בעדשות המגע. כלומר, כאשר אנו מתייחסים לליקוי בעין נאמר אסטיגמטיזם, וכאשר אנו מתייחסים לתיקון במשקפיים נאמר צילינדר.

לקות ראייה - אסטיגמציה

אסטיגמטיזם הינו אחד מליקויי הראייה השכיחים ביותר. ומיקומו לרוב בקרנית העין. במקרה של אסטיגמטיזם, הקרנית בנויה משקעים וגבעות. כלומר הקרנית לא נראית כמו קערה חלקה. במצב זה של קרנית לא חלקה, האור עובר בזוויות שונות, ובכיוונים שונים. בצורה מפוזרת, האור עובר דרך חלקי העין הפנימיים השונים עד שמגיע לרשתית. שם מתבצעת התחלה של עיבוד התמונה לראייה. כאשר האור עובר מהקרנית בצורה מפוזרת. הוא ממשיך באותה צורה עד לרשתית. כך שהתמונה המתקבלת נראית מרוחה והמח מתרגם מצב זה לכדי ראייה מטושטשת. המריחה דומה למבט דרך גליל שקוף. במקום מבט דרך חצי כדור שקוף.

כדי להשלים את ההסבר אני מציעה להיזכר איך עובדים יחד מפתח ומנעול, הצורה שבה פרוסים השיניים של המפתח הפוכה ומשלימה את צורת המנעול הצילינדרי. באותה שיטה של הפכים משלימים מכינים משקפיים עם תיקון צילינדרי.

צילינדר - אז איך זה עובד במשקפיים?

לקרנית עם ליקוי אסטיגמטי גבעות ושקעים רבים. האור אמנם נשבר בצורה שונה בתוך השקעים והגבעות, אולם אנו מתייחסים ומודדים שתי שבירות אור עיקריות, הארוכה ביותר והקצרה ביותר. משמע קיבלנו שני רדיוסים עיקריים של מעבר ושבירה של האור. ההפרש בין שני הרדיוסים הוא הגודל האסטיגמטי, אותו אנו מתקנים. ליטוש העדשה מתבצע בשני כיוונים מנוגדים, אנכיים אחד לשני. שלא כמו בליטוש של עדשה ספרית (ללא צילינדר), שם מתבצע ליטוש בכיוון אחד.

אופטיקה יפעת – אופטומטריסטית מוסמכת

אופטומטריה הוא מקצוע מורכב לאופטומטריסט, ופשוט למטופל. במהלך הבדיקה אנו מנסים למזג בין הנתונים המספריים, המדעיים המתקבלים בבדיקה, לבין התוצאה הסופית שתהיה המיטבית והנכונה ביותר עבור הלקוח. ההחלטה על המרשם הסופי מורכבת מהרצון לאפשר ראייה במרשם מקסימלי, לצד נוחות, הסתגלות מהירה ומילוי אחר הציפיות של המטופל. באופטיקה יפעת הדילמה הזו מתקיימת אודות ההבנה העמוקה בין שני הפרמטרים הללו, וההצלחה בביצוע מתאפשרת בזכות הידע, המכשור המתקדם והניסיון הרב.

Scroll to Top
דילוג לתוכן