חיפוש
Close this search box.

הסתגלות למרשם אופטי חדש

בשעה טובה ומוצלחת החלטנו לרכוש זוג משקפיים חדשים. וזאת לאחר תקופה לא מבוטלת שבה הרגשנו ירידה בחדות הראייה. משקפיים חדשים הם לעיתים עסק יקר ועל כן אנו מחכים עד אשר המסגרת כבר לא נוחה על הפנים, או שהעדשות שרוטות וקשה לראות דרכן. זוג משקפיים חדשים מצריכים תקופת הסתגלות, בייחוד כאשר חל שינוי במרשם. במאמר זה נבין מדוע אנו זקוקים לזמן הסתגלות ומה ניתן לעשות כדי להקל ולקצר את תקופת ההסתגלות ולהפוך אותה לנעימה יותר.

עיבוד הראייה מתרחש במוח ולא בעיניים

במבנה האנטומי של גופנו, כל עין מתפקדת כמערכת ראייה עצמאית. מסיבה זו, במהלך בדיקת ראייה האופטומטריסט בודק וקובע מרשם לכל עין בנפרד. אולם, עיבוד הראייה מתבצע במרכז הראייה במח. משמעות הדבר הוא שכאשר חל שינוי במרשם המח צריך לקלוט, לעבד ולסנכרן את שתי העיניים לכדי ראייה אחת, חדה וברורה. מצב מעין זה דורש לעיתים זמן הסתגלות.

מהם הקריטריונים לקביעת מרשם אופטי

תפקידו ועיסוקו של האופטומטריסט הוא לערוך בדיקת ראייה ולקבוע את המרשם המתאים. לא תמיד המרשם המלא הוא המרשם הנכון לתת. יש להתחשב בהיסטוריה העינית של הלקוח, באורח החיים,  (מקום עבודה ותחביבים), במרשם הקודם, ובמבנה האישיות של הלקוח. רצוי שהמרשם הסופי יקבע על פי שיקולו של האופטומטריסט בשיתוף פעולה עם הנבדק.

  • שינוי מרשם – ככל שהשינוי במרשם גדול יותר, המאמץ להסתגל למרשם חדש יהיה קשה יותר.
  • שינוי בהרגלים – שינוי מסגרת, סוג עדשות, ציפויים חדשים, כל אלו מאתגרים אותנו להתרגל למראה ויזואלי ולתחושה חדשה.
  • גיל – ככל שאנו מתבגרים הסתגלות לשינויים איטית יותר.
  • החלפת מסגרת – מסגרות ישנות נוטות לקבל זווית שקשה לסדר, ברכישת משקפיים חדשים מומלץ לרכוש גם  מסגרת חדשה. במידה ועברו כשנתיים מאז רכישת מסגרת אחרונה. כאשר מסגרת יושבת על הפנים בצורה מושלמת יש חשיבות עצומה לחוויית הראייה.

מרשם אופטי חדש - מספר טיפים להקלה ולהצלחה

קשיי הסתגלות לזוג משקפיים חדשים, מעלים תחושה של אכזבה ולחץ, ישנה הרגשה שהמרשם שגוי ושהמשקפיים לא מתאימים. חיוני לסמוך על האופטומטריסט ולכבד את התהליך למרות הקושי.

  • הרכבה לסרוגין – במידה ואתם חווים כאבי ראש ניתן להסיר לזמן מה את המשקפיים החדשים, ולחזור ולהרכיב לאחר שחלה הקלה.

  • התאמת מרחב העבודה – משקפיים בעבודת ייצור, כגון משקפי מולטיפוקל, משקפיים עם תיקון פריזמתי לפזילה, עדשות משקפיים במרשם גבוהה, ועוד… מיוצרים ומסומנים על פי מבנה והתאמת המסגרת לפנים. משקפיים כגון אלו מצריכות התאמה נכונה של מרחב העבודה. מרחק המבט האידאלי למחשב נע בין 60-80 ס"מ. ורצוי שיהיה ממוקם מתחת למבט ישר. כך כאשר אנו עובדים מול המחשב הראש יהיה מוטה במעט כלפי מטה.

  • סבלנות ומוטיבציה – הסתגלות למשקפיים חדשים לוקחת לעיתים ימים ספורים ולעיתים כשבועיים. סבלנות ומוטיבציה הן חלק בלתי נפרד מהמתכון להצלחה.

  • שיתוף פעולה – במידה ואתם חווים קושי רצוי לשתף בתחושות הללו את האופטומטריסט שלכם. שיחה ומתן עצות מועילות יכולות לקצר משמעותית את זמן ההסתגלות. הצלחה בהתאמת משקפיים חדשים הינה משותפת לשני הצדדים.

מי נופל בין הכיסאות?

האחריות לגבי הסתגלות למרשם חלה על האופטומטריסט הבודק. בדרך כלל כאשר ישנם קשיי הסתגלות מקובל לבצע בדיקה חוזרת ובהתאם לתלונות המטופל לשנות מרשם, מדידות קשורות נוספות, סוג עדשות ואף מסגרת במידה וצריך. את העלות ייקח על עצמו האופטומטריסט. לעיתים אנו נתקלים בלקוח שמעוניין במרשם שהונפק עבורו מבחוץ, ממקור שהוא סומך רק עליו. במקרה כזה ובמידה וישנה בעיית הסתגלות המטופל יאלץ לחזור למקום בו הונפק המרשם ומשם לבקש אחריות.  לעיתים קורה שהמקום בו נערכה הבדיקה והונפק מרשם לא מוכן לקחת אחריות ואז הלקוח נופל בין הכיסאות. המלצתנו היא לרכוש משקפיים במקום בו נערכה הבדיקה.

צריכים לשנות מרשם אופטי במשקפי הראייה שלכם או בעדשות המגע שלכם? אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת ומומלצת באזור השרון מומחית בתחום האופטיקה כאן בשבילכם. אצלינו תמצאו שירותי התאמת עדשות מולטיפוקל, טיפול בעין עצלה אצל מבוגרים, בדיקת מיפוי קרנית, פתרונות לאסטיגמציה ועוד. תוכלו להזמין תור לקליניקה של אופטיקה יפעת בטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן