חיפוש
Close this search box.

עדשות מגע רכות

עדשות מגע רכות מהסוג הנפוץ והמוכר יותר, עשויות מחומרים מתקדמים המשלבים מים, ג'ל וסיליקון. אחוז המים בעדשה קובע את תחושת הנוחות והסיליקון אחראי על מעבר חמצן רציף לקרנית, כך נשמרת בריאות העין בזמן ההרכבה. עדשות מגע רכות הן דקות ועוטפות את הקרנית הן זקוקות לסביבה מימית כדי לשרוד באוויר הפתוח ללא תמיסה מתאימה יתייבשו בתוך מספר דקות ויצאו מכלל שימוש. היתרונות שיש לעדשות מגע רכות הן נוחות מקסימלית כמעט מיידית ולאורך זמן, הסתגלות מהירה והתאמה לאורח החיים הדינמי של היום. מבנה העדשה הרכה דומה למבנה הקרנית מאפשר יציבות, ולכן הן לא נוטות ליפול בזמן פעילות גופנית. 

שוק עדשות המגע הרכות מגוון וההיצע רחב מאוד, הטכנולוגיה של היום מאפשרת פתרון לרוב סוגי ליקויי הראייה, עם זאת, במקרים של יובש בעיניים, אלרגיות ורגישות פתאומית, יש לבחון מחדש בשיתוף עם רופא עיניים את ההיתר לגבי המשך שימוש. אנשים החולים במחלות סיסטמיות, כגון, סוכרת או יתר פעילות של בלוטת התריס עדיף להימנע מהרכבה, הסיבה נעוצה בהשפעת עדשות המגע על פיזור ותפקוד הדמעות ועל חילוף החומרים בקרנית. הרכבת עדשות מגע רכות במצבים בעיתיים מסוג זה ולאורך זמן עלולים לגרום לאי-סבילות, לדלקות חוזרות ונשנות, ואף לזיהום בקרנית – כדאי להיות זהירים ופעם בשנה להגיע למעקב אצל אופטומטריסט מוסמך או רופא עיניים.

סוגים של עדשות מגע רכות

עדשות מגע רכות – חד פעמיות, יומיות – אלו הן העדשות המומלצות מבחינת בריאות העין, בכל יום פותחים עדשה חדשה ובסוף היום זורקים אותה לפח. עדשה יומית, מפחיתה משמעותית את הסיכוי לדלקות עיניים ובפרט דלקת מסוג GPC היא קיימת במנעד רחב של מרשמים, גם מרשמים גבוהים וגם במרשמי עדשות מגע צילינדר. כיום ניתן למצוא את עדשות מגע הרכות עם חומר סיליקון הידרוג'ל המעביר חמצן בצורה אופטימליתומאפשרת נוחות מרבית להרכבה ממושכת, החיסרון הוא במחיר בלבד בשל כמות חומר הגלם, כ- 700 עדשות מגע בשנה כאשר בוחרים להרכיב בכל יום עדשה חדשה.

עדשות מגע רכות – דו שבועיות, חודשיות, דו חודשיות ותלת חודשיות – הקבוצה הנ"ל כוללת עדשות מגע רכות לשימוש יומיומי עם תאריך תפוגה ללא קשר למספר ההרכבות שהתבצעו בזמן הנתון מרגע הפתיחה. כלומר, עדשה חודשית שנפתחה ב 1 לחודש צריכה לצאת מכלל שימוש ולהיזרק ב 30 לחודש. גם אם הרכבנו מספר מועט של פעמים. בכל סוף יום של הרכבה יש לנקות את העדשות בתמיסה מתאימה והמומלצת ולאחסן אותן עד יום המחרת. היתרון היחסי של עדשות מגע מסוג זה הוא המחיר האטרקטיבי – יחסית לעדשות מגע יומיות כאשר עדיין העיניים מקבלות עדשה חדשה תוך זמן קצר יחסית ובריאות העין נשמרת. גם בעדשות אלו נמצא מגוון רחב של מרשמים בחומרים המתקדמים ביותר.

עדשות שנתיות – זוג יחיד המתאים להרכבה במשך שנה, בעבר זו הייתה האופציה היחידה שהייתה קיימת. וכאופטומטריסטים ראינו בתדירות גבוהה יותר אלרגיות בעיניים ודלקת מסוג GPC (הסבר על דלקת זו נמצא בסוף המאמר). כיום הנחת העבודה היא להמליץ על עדשות שנתיות כאשר אין ברירה ואין מענה מבחינת מרשם, במטרה להגיע לחדות ראייה טובה. היתרון הוא כחרב פיפיות מצד אחד זוג יחיד עולה פחות, מצד שני אם העדשה נקרעת או הולכת לאיבוד במהלך השנה לא הרווחנו "מהחיסכון" שום דבר.                                                                                                        

דלקת עיניים מסוג GPC (Giant Papillary C onjuctivitis)

סוג ספציפי של דלקת לחמית אלרגית (לחמית העין היא קרום רירי שקוף המרפד את פנים העפעף, תפקידו למנוע חיכוך של העפעף עם גלגל העין ומשמש כחלק מהמערכת החיסונית – תוכלו לקרוא בהרחבה במבנה העין. הדלקת מופיעה לאחר הרכבה ממושכת של עדשות מגע, במיוחד כאשר משתמשים באותו זוג לאורך זמן. הדלקת באה לידי ביטוי בעיקר מתחת לעפעף העליון. נראה עפעף אדום נפוח ומגורה, עם שלפוחיות לבנות גדולות. הפציינט מדווח על תחושת גוף זר, גירוד וחוסר נוחות, במצב כזה אנו האופטומטריסטים מפנים לרופא עיניים להמשך טיפול. אחרי החלמה וחזרה להרכבה של עדשות מגע, בדרך כלל יש גם חזרה של הדלקת הזו והרופאים לא מאשרים יותר הרכבה של עדשות מגע רכות, הפתרון היחידי הוא התאמה של עדשות מגע קשות.

עדשות מגע רכות – אופטיקה יפעת

באופטיקה יפעת אנו מזמינים עבורכם עדשות מגע מהחברות המובילות, בטכנולוגיה הטובה ביותר, כחלק מתהליך ההתאמה אנו מבצעים עם הלקוח שיחה מקדימה, מבררים תדירות הרכבה, אורח חיים ותחביבים. אנו מסבירים על ההבדלים הפרקטיים בין העדשות השונות כדי להתאים את רמת הציפיות, מבצעים בדיקת עיניים מקיפה, מיפוי קרנית ובדיקת בריאות העין בעזרת מכשור מתקדם. לאחר מכן מזמינים עבורך עדשות מגע לניסיון, מלמדים שיטות הרכבה פשוטות ומהירות ומסבירים אודות השימוש, הניקיון וההגבלות.

בקליניקה של אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת בנתניה תמצאו גם עדשות מגע יומיות, עדשות מגע מולטיפוקל, עדשות סקלרליות, תהליך הראייה, וההבדלים בין עדשות מגע רכות לעדשות מגע קשות. לפרטים התקשרו לטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן