חיפוש
Close this search box.

עדשות מולטיפוקל עם פריזמה משתנה – פתרון חדשני לפריזמות במשקפיים

פזילה או ראייה כפולה היא הפרעת ראייה הפוגעת במבוגרים רבים ונגרמת לרוב מחולשה בשרירי העיניים או מהפרעה נוירולוגית. כדי לתקן את הפזילה, אופטומטריסטים משתמשים בפריזמות, שהן עדשות מיוחדות המסיטות את קרני האור בצורה שיכולה לעזור לעיניים לעבוד יחד. במאמר זה נסקור מה הם משקפי פריזמה, אילו סוגי עדשות פריזמה קיימות ולמי הן מתאימות.

פריזמה בעיניים

רבים אינם מודעים לכך שפזילה יכולה להתפתח לאחר גיל הילדות. עבור מי שסובלים מראייה כפולה באמצע החיים, כתוצאה מהיחלשות שרירי גלגל העין, קיים לעיתים קושי במציאת פתרון אופטומטרי שיענה בצורה מלאה וטובה לבעיית כפילות הראייה שנוצרה להם.

האפשרות לעבור ניתוח פזילה קיימת במידה והאדם נמצא מתאים להליך. אולם, לצדו קיים פתרון אופטומטרי שאיננו פולשני ואיננו כרוך בסיכון, בדמות עדשה מולטיפוקלית ייחודית המותאמת מבחינה טכנולוגית לפריזמות שונות בתוך העדשה עצמה. נסביר על כך בצורה ברורה יותר בהמשך.

היחלשות שריר חיצוני בגלגל העין

שרירי גלגל העין אחראים על תנועות העיניים (למעלה, למטה, החוצה, פנימה ובאלכסון. ללא קישור למבנה העין כי לא רשמתי שם על השרירים).

כאשר אחד מהשרירים או יותר נפגעים או נחלשים, אין תיאום בין שתי העיניים במבט למטרה. מצב כזה, כל עין מקבלת תמונה שונה ונוצרות שתי תמונות שהמוח לא יכול לתרגם. 

היחלשות שריר חיצוני בגלגל העין יכול להיגרם כתוצאה מחבלה, תפקוד יתר של בלוטת התריס, פגיעה עצבית, או מצב קיים שהחמיר.

משקפי מולטיפוקל - פריזמה

פריזמות במשקפיים, פריזמה = מנסרה, היא גוף אופטי שקוף אשר שובר את קרני האור ומסיט אותם לכיוון שונה מכיוון כניסתם. כפי שמוצג בתמונה:

עדשות מולטיפוקל פריזמה - אופטיקה יפעת

עדשת הפריזמה מסיטה את קרני האור לכיוון העין הפוזלת ובכך גורמת לשתי העיניים להביט "כביכול" על אותו אובייקט ולעבוד יחד ללא כפילות ראייה.

בניגוד לפזילת ילדים שבה כוח וכיוון הפריזמה בד"כ זהים, אחרי גיל 40, כאשר מתחיל מספר לקריאה, מרשם המשקפיים יהיה שונה בין רחוק וקרוב וכך גם הפזילה יכולה להיות שונה בין רחוק לקרוב.

לדוגמא: לאדם בן 50 אין מרשם משקפיים לרחוק, משמע אפס – PLANO, ולראייה לקרוב יש לו מרשם של כ 2.00+, לאותו אדם יכולה להיות פזילה לרחוק בכוח של 5 פריזמה דיופטר לכיוון חוץ, ופזילה לקרוב בכוח של 1 פריזמה דיופטר בכיוון חוץ.

מכיוון שמשקפי מולטיפוקל פריזמטיות בדרך כלל מגיעות עם אותו מספר מרשם פריזמה בכל חלקי העדשה, המשמעות היא שאיכות הראייה של אותו אדם עלולה להינזק. הפתרון: עדשת מולטיפוקל מותאמת ומיוחדת.

משקפי מולטיפוקל עם פריזמה של חברת optilex

חברת optilex השוודית, הינה חברה משפחתית הפועלת משנת 1975, וברשותה פתרונות אופטיים מגוונים ומתקדמים. בין היתר, החברה מייצרת עדשות רשת בשם MESH אשר נותנת מענה לסנוורים והילות סביב אורות, עדשות פילטרים למחלות עיניים שונות כגון AMD ניוון מקולרי, PR רטיניטיס פיגמנטוזה, ואף מיגרנות.

עדשות מולטיפוקל או עדשות אופיס עם כוח צילינדר שונה בין רחוק וקרוב של חברת optilex מספקות מענה ברמה הגבוהה ביותר לבעיות פזילה עם כוח פריזמה שונה בין רחוק לקרוב.

מעבר לכך, היתרון של עדשות optilex הוא הוא שניתן לשלב עליהן מספר סוגים של פתרונות על גבי אותה עדשה. למשל, עדשות מולטיפוקל עם רשת MESH, פילטר, צילינדרים ופריזמות שונות, עליהן ניתן להוסיף ציפויים מתקדמים כגון ציפוי נגד אור כחול למחשב, ציפוי זהב לנהיגה בלילה, ציפוי שקוף לחלוטין שגם עוזר לסינוור, ועוד אינספור אפשרויות מתקדמות אשר יכולות לשנות משמעותית את איכות החיים של מרכיב המשקפים.

למידע נוסף על משקפי מולטיפוקל עם פריזמה ואופן התאמתם, פנו לפגישת אבחון וייעוץ אישית ומקצועית באופטיקה יפעת בטלפון מספר: 052-8212615 או בקרו אותנו בקליניקה בכתובת: אמנון ותמר 6, נתניה או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן