חיפוש
Close this search box.

עדשות מגע סקלרליות

עדשות מגע סקלרליות הן עדשות מגע קשות נושמות המיוצרות בטכנולוגיה מתקדמת. המושג "סקלרליות", מקורו בלובן העין, הנקרא סקלרה SCLERA  – לובן העין בנוי רקמת חיבור עבה וצפופה היוצרת את הדופן החיצוני של גלגל העין. הסקלרה עמידה ללחצים ומקנה לגלגל העין את צורתו, ושומרת עליו מגורמים העלולים להשפיע ולשנות צורה זו, סיבי הקולוגן ממנה עשויה הסקלרה עבים ובעלי הסתעפויות רבות המקנות לה את צבעה הלבן האטום, הסקלרה גובלת והמשכית לקרנית העין.

מבנה העדשות הסקלרליות

העדשות הפופולריות הנמצאות בשימוש כיום הן עדשות מיני סקלרליות בקוטר שנע בין 15-17 מ"מ. כאשר בעבר ובמקרים ספציפיים משתמשים בקוטר של 22-23 מ"מ. המשמעות מבחינת הקוטר בכל סוגי העדשות הסקלרליות, שהן גדולות יותר מקוטרן של עדשות מגע רכות או עדשות מגע קשות, המוכרות לנו. העדשות מכסות  את הקרנית וחלק מלובן העין, מתיישבות מתחת לעפעף העליון והתחתון ולמעשה נחות על הסקלרה, ללא מגע עם הקרנית כלל. החומרים ממנה עשויה העדשה נושמים ומאפשרים חדירות חמצן גבוהה (100 DK), לנוחות הרכבה יומיומית ולמשך שעות רבות.

עיקרון השיטה, כפי שאמרנו, קוטר העדשה הסקלרלית גדול, ללא מגע עם הקרנית. החלל שנוצר מלא בדמעות או בנוזל מחליף דמעות, היוצר פיזור אחיד ויציב של משטח דמעות כך שהאור עובר בצורה חלקה יחסית דרך הקרנית. התוצאה, ראייה חדשה ויציבה.

למי מיועדת עדשות סקלרליות?

העדשה תוכננה באופן מיוחד עבור מגוון רחב של מחלות עיניים לקויות ראיה שבהן תיקון אופטי בעזרת משקפיים או עדשות מגע רגילות לא נותנים פתרון ראייה מיטבי. להלן מספר דוגמאות שבהם שימוש בעדשה סקלרלית יכול לתת פתרון ראייתי.  

  • קרטוקונוס – מחלה ניוונית פרוגרסיבית, בה קרנית העין מקבלת עיוות בצורת קונוס, משנית להידקקות ובליטה של הקרנית. העיוות גורם לעלייה באסטיגמציה, בצורה לא סדירה. עם נטייה להשתנות. התאמת עדשה מיני סקלרלית נותנת מענה ראייתי וטיפול בקרטוקונוס ולייצוב משטח הדמעות במצב נלווה של יובש עיניים.
  • יובש בעיניים – ההנחיה במקרה של יובש בעיניים, היא להימנע מהרכבה של עדשות מגע. אולם טיפול בעזרת עדשות סקלרליות דווקא מומלץ. יובש קשה בעיניים גורם לתחושה של צריבה לעיתים גרד, אדמומיות ואף כאב עקב פעילות לא תקינה של בלוטות הדמעות. בזכות אגירת הנוזל ושמירה על משטח דמעות יציב מתאפשרת הקלה בסימפטומים ושיפור מידי באיכות החיים.
  • טריכיאזיס – מצב שבו יש ליקוי בכיוון הצמיחה של הריסים, במקום לפנות החוצה, הריסים צומחות פנימה לתוך העין, משפשפים אותה וגורמים לדלקות רבות בשפת העפעף. בעזרת התאמה של עדשות סקלרליות, נמנעים השפשופים, והדלקות פוסקות.
  • טיפול אחרי השתלת קרנית – ניתוח נפוץ למדי, שלאחריו מטופלים רבים סובלים מיובש בעיניים. התאמה של עדשות סקלרליות מקלה על הסימפטומים והופכת את חיי המושתלים לנוחים יותר.
  • חבלה בעין – טיפול זמני בעזרת עדשות סקלרליות  מקל על הסימפטומים ומאפשר קיצור זמן החלמה של הפגיעה בעין.

היתרונות של עדשות סקלרליות

במקרים של אסטיגמציה גבוהה לא סדירה, קרטוקונוס ויובש בעיניים ההתאמה מתקנת את עיוותי הקרנית, מייצבת את משטח הדמעות, ומצליחה לתת פתרון ראייתי ולחדות ראייה מקסימלית. החומרים המתקדמים והמגע המינימלי עם הקרנית מאפשר נוחות בשימוש יומיומי.

מחיר עדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות נחשב לגבוהה ביחס לעדשות מגע מסוגים אחרים. מחירן נע בין 6,000 – 12,000 ש"ח לזוג עדשות. המחיר נקבע בהתאם לטיב החומר, תכנון, גימור העדשה ובקרת האיכות, עם זאת קופות החולים משתתפות בעלות. וניתן להשתמש בעדשה תקופה ארוכה במידה ושומרים עליה.

אופטיקה יפעת - עדשות סקלרליות

גבר בן 39, עם קרטוקונוס מגיל 21 הגיע לקליניקה של אופטיקה יפעת – אופטומטריסטית מוסמכת זאת, אחרי שהאופטומטריסט שטיפל בו יצא לגמלאות. בקשתו הייתה לחדש את העדשות הקשות אחרי שעברו שנתיים של שימוש.

הסימפטומים שעליהם דיווח, היו סימפטומים שמצביעים על יובש בעיניים, ציין שמדי פעם העדשות עפות מהעיניים והולכות לאיבוד. אבל הוא רגיל לתופעה הזאת. על חדות ראייה הוא לא התלונן. למרות שבבדיקה עם העדשות שלו ראינו חדות של 6/12 בעין ימין ו 6/9 בעין שמאל. במיפוי קרנית שערכנו התגלתה קרנית במצב בינוני, העדשות שהותאמו לחצו על הקרנית וגרמו לחוסר אחידות של השכבה העליונה, מכאן היובש וחוסר היציבות שבגינן העדשות עפו מהעיניים. אחרי מספר ניסיונות של התאמת עדשות קשות מסוגים שונים הסברתי ללקוח שאין התאמה מקסימלית הן מבחינת החדות והן מבחינת הנוחות כיוון שהצורה של הקרטוקונוס שלו בעייתית להתאמת עדשות קשות.

המלצתי לו על עדשות מיני סקלרליות, אחרי שעברנו את שלב הרתיעה מגודל העדשות והמחיר ואחרי שניסה בהצלחה להרכיב אותן בעצמו, הוחלט להתאים עדשות מחברת TOPLENS . עדשה בקוטר 17מ"מ דקה במיוחד המאפשרת מעבר חמצן זמין לקרנית. חדות הראייה לאחר חודש הגיעה ל 6/8 בשתי העיניים. שיפור של 3 שורות בעין ימין ושורה בעין שמאל, בדרך כלל ניתן לראות שיפור מיידי בראייה. אולם חוסר יציבות משטח הדמעות אצל מטופל זה והשינויים לטובה בקרנית לקחו קצת זמן, ההתאמה הזו בוצעה לפני שנתיים וחצי, מעבר לחדות הראייה המשופרת והנוחות למשך כל היום. המטופל לא סובל מיובש בעיניים ומשתמש באותו הזוג מכיוון שמקפיד על ההנחיות וההמלצות שלנו לניקוי ושמירה על העדשות.

אצלנו באופטיקה יפעת בשלב מסירת עדשות מגע סקלרליות המטופלים עוברים הדרכה מפורטת והוראות שימוש וטיפול בעדשות. ההרכבה היומית מתבצעת בהדרגה עד להרכבה מלאה לאורך כל שעות היום. לאחר כחודש ממסירת העדשות מתבצעת ביקורת ראשונה לבדיקת ישיבת העדשה ובדיקת חדות ואיכות הראייה – מומלץ ניקוי מעבדה אחת לחצי שנה.

Scroll to Top
דילוג לתוכן