חיפוש
Close this search box.

מה זה עין עצלה?

מצב שבו העין תקינה מבחינה אנטומית, ובכל זאת כושר הראייה לקוי ואמצעים כגון משקפי ראייה או עדשות מגע אינם משפרים את חדות הראייה, או משפרים בצורה חלקית. לרוב מדובר בעין אחת, אם כי עין עצלה יכולה להתפתח בשתי העיניים. מנגנון הפגיעה בעין עצלה נמצא במח.

המח מקבל תמונה מטושטשת באופן קבוע מהעין הלקויה, ותמונה ברורה מהעין השניה, עם הזמן חלה רגרסיה, המח מוותר על המאמץ לתקן את התמונה המטושטשת בתהליך תרגום הראייה, התוצאה, ראייה חד עינית.  בישראל כ 2% באוכלוסיה לוקים בעין עצלה.

מה הם הגורמים לעין עצלה?

בעיית תשבורת – איכות התמונה המתקבלת במח ירודה כתוצאה מהפרש במרשם בין העיניים, או מרשם גבוהה בשתי העיניים. קיימים חוקים המגדירים את הסיכוי לפתח עין עצלה, לפי מרשם וגיל.

פזילהבפזילה המח נאלץ להתעלם מהתמונה המטושטשת שמגיעה אליו מהעין הפוזלת. וזאת במטרה להימנע מראייה כפולה. לאורך זמן וללא חווית הראיה תתפתח עין עצלה.

חסימה של ציר הראייה – צניחת עפעף, קטרקט מולד, צלקות בקרנית, רטינובלסטומה.

חשיבות האבחון בגיל מוקדם

תהליך התפתחות הראייה מתחיל אחרי הלידה. השלב הקריטי והרגיש נמשך עד לגיל 8. באם קיים גורם המפריע למידע החזותי להגיע למח, לא תיתכן חווית ראייה ותתפתח עין עצלה. עד גיל 8 הטיפול מהיר וסיכויי ההחלמה גבוהים מאוד. אולם ניתן לשפר עין עצלה בכל גיל.

מומלץ לבצע בדיקת עיניים בגיל שנה, שלוש וחמש אצל רופא עיניים ילדים, על מנת לשלול חסימת ציר הראייה, רפרקציה או פזילה. בכיתה א' מתבצעת בדיקת סקר בבתי הספר, ובהמשך לפי תלונת הילד. גם בבית אפשר להיות ערים למצבים בעיתיים כאשר הילד מרבה לעצום עין אחת, מתקרב באופן קבוע לטלויזיה, עין אחת שנכנסת פנימה או יוצאת החולה.

טיפולים מקובלים לעין עצלה

משקפיים מתאימים, סגירת העין הטובה, ניתוחי פזילה. הטיפול מותאם לפי הגיל, הנסיבות וחומרת הליקוי. המטרה המשותפת היא להמריץ את המח בעזרת חיזוק בתפקוד העין העצלה. מעקבים תכופים הם חלק בלתי נפרד בהצלחת התהליך. חשוב לומר שטיפול בעין עצלה דורש התמדה והמון סבלנות מצד המטופל. הטיפול עשוי לקחת שבועות וחודשים רבים אצל ילדים ומספר שנים במקרה של מבוגרים.

כמו שכבר צוין חשוב ורצוי לטפל בתופעת עין עצלה בגיל צעיר עד כמה שניתן, בזמן שמערכת הראייה מתפתחת. אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת מטפלת במגוון רחב של לקויות ראיה ומציעה פתרונות ראיה מתקדמים כמו טיפול באסטיגמטיזם, טיפול בקרטוקונוס, ראייה דו עינית, פתרונות לפזילה ועוד. לפרטים ניתן ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן