חיפוש
Close this search box.

פתרונות לפזילה

מהי פזילה? לקות ראייה הנגרמת מחוסר תאום בפעילות שרירי גלגל עין. גלגל העין מורכב משישה שרירים חיצוניים העוטפים אותו. מטרתם לבצע פעולות הזזה של העיניים. (למעלה, למטה, פנימה, החוצה ובאלכסון), חוסר תאום נוצר כאשר אחד או יותר מהשרירים לא תקין. ברוב המקרים עין אחת תקינה, צופה אל המטרה במרחב, התמונה מתקבלת חדה על הרשתית. העין השנייה לא תקינה, צופה אל נקודה מחוץ למטרה, והתמונה מתקבלת מטושטשת על הרשתית.  נוצרת כפילות ברמת עיבוד הראייה במח, למח יש קושי להתרגל לכפילות. לאורך זמן העין הלא תקינה מתחילה לפתח תהליך שנקרא דיכוי ראייה. משמעות הדבר הוא שהמח מתחיל להתעלם מהעין הלא תקינה, ומתייחס רק לתמונה הברורה שהוא מקבל מהעין הטובה. מצב מעין זה מוביל לעין עצלה.

סוגי פזילה השייכים לגיל

פזילת ילדים – קשורה בד"כ לתורשה או לגורמי סיכון, כגון פגות. דורשת התערבות רפואית, על מנת שלא תתפתח עין עצלה. הטיפולים מגוונים, וכוללים משקפיים תיקון מרשם במידה ונדרש. משקפיים עם עדשות פריזמתיות, וניתוח בשעת צורך, אשר מבוצע עי מנתח מומחה לפזילה.               

פזילת מבוגרים – הגורם העיקרי, פזילת ילדים שלא טופלה בחלון הזמן המתאים, או בחוסר הצלחה מספיקה. גורם נוסף הוא התפתחות פזילה כתוצאה ממחלות כלי דם למשל. וגורם נוסף הוא טראומה שקרתה לעין. הטיפולים כוללים בעיקר משקפיים עם עדשות פריזמתיות. או ניתוח קוסמטי.

ההבדל בין פזילה סמויה לפזילה גלויה

בעוד שפזילה גלויה קל לראות שהעיניים לא ישרות ומקבילות, פזילה סמויה היא פזילה שבמבט רגיל אל העיניים לא שמים לב אליה. זוהי פזילה בשליטה. המאמץ להשאיר את העיניים ישרות כדי לא לחוות כפילות בראייה מתבצע במח בפעולה לא רצונית (כמו מצמוץ), חשוב ביותר לאתר ובמידת הצורך לטפל בפזילה סמויה על מנת שלא תתפתח עין עצלה. כמו כן פזילה סמויה יכולה לגרום למגוון בעיות ראייה כגון, קושי בהתמקדות, קושי בקריאה, ואף כאבי ראש. שכן כל הזמן יש מאמץ מוחי  להשאיר ראייה ברורה ולא כפולה.

מטרת הטיפול בפזילה – אופטיקה יפעת

מסודר לפי החשיבות – ביטול הראייה הכפולה, מניעת עין עצלה, התפתחות ראייה דו עינית ותלת מימדית, שדרוג שדה הראייה ושיפור המראה הקוסמטי. במחקר שנעשה בפזילת מבוגרים לאחר שעברו ניתוח קוסמטי. הגיעו למסקנה שחל שינוי משמעותי לטובה בחיי מבוגרים בתחומים מרכזיים בחיים, כמו תפקוד בעבודה, ומציאת בני זוג.

באופטיקה יפעת כחלק מנוהל הבדיקה, אנו מבצעים בדיקה מקיפה בכל הקשור לראייה דו עינית. בדיקה לאיתור פזילה סמויה מתבצעת באופן קבוע. אנו קשובים לסימפטומים שעליהם מתלונן  הלקוח, ומטפלים בעזרת משקפיים בבעיות השונות הנובעות מליקויים בראייה דו עינית.

Scroll to Top
דילוג לתוכן