חיפוש
Close this search box.

ראיה מטושטשת אחרי ניתוח לייזר

הרצון לראות ברור ללא משקפיים או עדשות מגע הפך את ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים למסקרנים במיוחד. כיום לאחר כעשרים שנים שבהם מבוצעים ניתוחים מסוג זה, ניתן לומר שהפרוצדורה בטוחה למדי, במיוחד לאור ההתקדמות הטכנולוגית, התייעלות השיטות, ומיומנות המנתחים.

אולם, לצד ההצלחות הבלתי מבוטלות, חלק מהמנותחים סובלים מתופעות לוואי לאחר שעברו ניתוחים אלו ואף מסיבוכים שיכולים להופיע מיד או מספר חודשים לאחר הניתוח. ברוב המקרים תופעות הלוואי חולפות והמנותח מרוצה מהשינוי בחייו אולם בחלק מהמקרים תופעות הלוואי נשארות והופכות לקבועות. סיבוכים משבשים את אורח החיים התקין, וגורמים למנותח למפח נפש  אמיתי. במאמר זה ניגע ונסביר על תופעות הלוואי השונות לאחר הניתוח, בסיבות לראייה מטושטשת ובפתרונות שהקליניקה יכולה להציע על מנת להקל ולשפר את איכות חייו של המטופל שלנו.

יובש בעיניים לאחר ניתוח לייזר

רגישות לאור לאחר ניתוח לייזר

אקטזיה לאחר ניתוח לייזר

יובש בעיניים לאחר ניתוח לייזר

יובש בעיניים לאחר ניתוח לייזר הוא סיבוך ידוע ונפוץ, הפציינט מדווח על הרגשה של "חול בעיניים", לעיתים גרד, אדמומיות ואף כאב.

  • הסיבה הפיזיולוגית ליובש בעיניים – כאשר יש גירוי בעצבי שטח פני העין, נוצר ריפלקס עפעוף מידי, הגורם להפרשה של בלוטות הדמעות. במיוחד בלוטת הדמעות העיקרית, האחראית על ההפרשה המימית. במהלך הניתוח משייפים את מרכז הקרנית בעזרת לייזר. למעשה אחרי הניתוח, הקרנית הופכת מקרנית שהייתה קמורה במרכזה כלפי חוץ, לשטוחה במרכזה. השתטחות הקרנית גורמת לתחושה עצבית מופחתת. להפחתה במספר המצמוצים, ולהפרשה מופחתת של בלוטות הדמעות. פחות דמעות = יובש. נוסיף לזה פציינטים שדיווחו על יובש גם לפני הניתוח, בהרכבה של עדשות מגע למשל. ואנשים שעובדים על מחשב רוב היום, וסובלים מעיניים יבשות עקב מצמוצים מופחתים, ומאמץ רב של העיניים. וקיבלנו מספר רב של מנותחים שזו תלונתם העיקרית. בדרך כלל לאחר כחצי שנה הקרנית מתאוששת ויש הפרשה סדירה ותקינה של דמעות. בזמן הזה הרופא המטפל נותן מרשם של טיפות הרטבה כדי להקל. אולם בחלק מהמקרים מצב העיניים לא משתפר, מה שעלול להשפיע על תוצאות הניתוח, ושביעות רצון המטופל מהתהליך הכללי. טיפול ביובש הוא הכרחי. כדאי להיות בקשר קבוע עם רופא עיניים למעקב.
  • הפתרונות שניתן להציע ליובש בעיניים – עדשות מגע – המטרה בהתאמת עדשות מגע במקרה של יובש אחרי ניתוח לייזר הוא לאפשר לאפיתל הקרנית זמן החלמה בעזרת מניעה של חיכוך העפעפיים עם הקרנית בזמן מצמוץ. העדשות יכולות בו בזמן גם לתקן מרשם שנשאר אחרי הניתוח.
  • עדשות מגע יומיות TOTAL 1  של חברת ALCON  – עדשת מגע יומית בעלת פטנט ייחודי. בזכות מדרג מים. עם מעבר חמצן הגבוהה ביותר. מבלי להתפשר על הנוזל בתוך העדשה. פני השטח החיצוניים של העדשה מכילים עד 100% מים, המאפשרים סיכוך מלא בין העפעפיים לקרנית, לנוחות מרבית. כאשר בליבה יש 33% מים וכל השאר סיליקון המקנה מעבר חמצן זמין לקרנית. העדשה מתאימה ליובש קל אחרי ניתוח לייזר, קלה להתאמה עם הצלחה מובטחת.
  • עדשות מגע סקלרליותעדשת מגע קשה נושמת, בעלת קוטר גדול מהקרנית. העדשה נחה על לובן העין ועל הלחמית, כך שאין מגע עם הקרנית כלל. העדשה מעבירה חמצן ברמה גבוהה מאוד, ולמעשה יוצרת שכבת לחות נוספת לקרנית. מסך הדמעות מתייצב והמטופל נהנה מראייה חדה וטובה, העדשה מומלצת לבעלי יובש בינוני ומעלה, כמו כן למצב של יובש שלא משתפר מספר חודשים לאחר הניתוח. העדשה לעיתים לא מתאימה לקרניות ששויפו יתר על המידה בניתוח לא מוצלח. ההתאמה היא ספציפית אישית למטופל ודורשת תחזוקה מתאימה, וביקורת מעקב בקליניקה.

רגישות לאור לאחר ניתוח לייזר

רגישות לאור לאחר ניתוח לייזר  בדרך כלל מופיע מספר חודשים לאחר הניתוח, המטופל מתלונן על הילות סביב אורות בנהיגה, טשטוש בראייה וערפול. הסיבוך הנ"ל נובע בעיקר מתוצאה לא מדויקת, בד"כ עודף של צילינדר לא מתוקן. או מתהליך ריפוי בעייתי, הגורם לשבירה לא נכונה של מסך הדמעות.

הפתרונות שניתן להציע מתמקדות כולן בעדשות ראייה מתקדמות.

  • עדשות פולורואיד – עדשות כהות בדרך כלל בצבע אפור, שלא משנה את גוון המרחב. עדשות אלו מקטבות את האור, כך שלא כל האור נכנס לתוך העין. סידור האור מתבצע באלומות ובמישורים ישרים, והאור מגיע אל העין בצורה מסודרת ולא מפוזרת. פתרון זה נחשב למוצלח למטופלים המתלוננים על קושי בראיית יום. מסנוור בשמש.
  • פילטרים צבעוניים – קיימים מגוון של פילטרים צבעוניים באורכי גל ספציפיים לבעיות שונות בעין. ההתאמה מתבצעת בקליניקה ובחוץ. פילטר צהוב "WINTER SUN" באורך גל 450 ננומטר, מדמה ראייה בהירה כמו ביום אביבי, ללא עננים וללא שמש חזקה. מתאים לנהיגה ביום ובלילה. פילטרים כתומים באורכי גל הנעים בין 500 ל 550 ננומטר מתאימים לראיית לילה במיוחד, מרגיעים כאבי ראש ומיגרנות, ומאמץ מוגבר של העיניים. פילטר כחול "MARINE BLUE" באורך 600 ננומטר מתאים לסובלים מהבזקים. פילטר "NOFLEX" בצבע חום בהיר, מחשיך טיפה את החדר, מתאים לאנשים שעובדים במשרד או בחנות עם תאורה חזקה, לסובלים מבוהק וסנוורים.
  • אנטי ריפלקס – ציפוי המסייע למנוע השתקפויות בעדשות המשקפיים. מורכב ממספר שכבות מיקרוסקופיות, הציפוי מגדיל את הצלילות בעדשה והופך אותה לכמעט שקופה. הציפוי עוזר בעיקר לסנוורים מפנסי מכוניות בנהיגת לילה. אבל טוב גם למניעת השתקפויות ממנורות, טלוויזיות ומסכי מחשב. הציפוי זמין כיום בכל העדשות החד מוקדיות והמולטיפוקל.
  • עדשות HEXACORR – עדשות משקפיים בייצור מיוחד של חברת  POL OPTIC הגרמנית. מבנה ייחודי של ציפוי רשת בצורת משושה המעוגנת על משטח העדשה ומאפשרת אך ורק לקרניים מקבילות לעבור דרכה. הקרניים המקבילות הן הקרניים שנשברות וחוזרות בצורה ישירה לתוך העין. כאשר קרניים המגיעות מהצדדים למשל חוזרות ונשברות בצורה מפוזרת ומאתגרות את העין להתגבר על העיוותים שנוצרים. עם HEXACORR  המטופל מדווח על ראייה מיטבית. נוחה וחדה יותר, ללא סנוורים, בחירה מצוינת למתקשים אחרי ניתוח לייזר.ראייה מטושטשת לאחר ניתוח לייזר – אופטיקה יפעת

אקטזיה לאחר ניתוח לייזר

אקטזיה לאחר ניתוח לייזר הוא אחד הסיבוכים הנדירים והבעיתים, המהווה גורם שכיח לתביעה בגין רשלנות רפואית, מתרחש לרוב אחרי ניתוח בשיטת "LASIK". למעשה מדובר בעיוות שנוצר בקרנית מספר חודשים או שנים לאחר הניתוח. הקרנית מקבלת בליטה חרוטית הגורמת לאסטיגמטיזם לא סדיר, ולשבירה לא תקינה של מסך הדמעות. התוצאה, ראייה מטושטשת שמשקפיים לא תמיד יכולים לשפר. וליובש יחסי בעיניים, על כל השלכותיו. גורמי הסיכון לאקטזיה: מרשם גבוהה. ככל שהמרשם יותר גבוהה יש צורך לשייף יותר מהקרנית. הקרנית הופכת דקה יותר והסיכון לפתח אקטזיה גבוהה יותר. גם כאשר עובי הקרנית לפני הניתוח גבולי הסיכון גובר. גורמים נוספים הם, עיוות קודם שהיה בקרנית, קרטוקונוס חבוי וקרטוקונוס במשפחה. תהליך היווצרות האקטזיה דומה בתכונותיו למחלת הקרטוקונוס, ולכן הטיפול באקטזיה זהה לטיפול בקרטוקונוס. על המחלה עצמה, הגורמים והטיפול ניתן לקרוא במאמר על קרטוקונוס.

ראייה מטושטשת לאחר ניתוח לייזר – אופטיקה יפעת

מקרה חריג, עינב בת 35 עברה ניתוח לייזר בשיטת LASIK לפני כ 10 שנים. המרשם לפני הניתוח היה בסביבות 5.50- בכל עין, וצילינדר נמוך. מספר חודשים לאחר הניתוח עינב החלה להרגיש מגוון תופעות שממש שיבשו את חייה. טשטוש בראייה בשתי העיניים, בעין ימין חולשה וחוסר מיקוד. בנוסף, עינב התלוננה שעין ימין בורחת החוצה מדי פעם, במיוחד כאשר היא מסתכלת ימינה. תלונות על סנוורים באור בעיקר בנהיגה בלילה, הילות סביב אורות, כפילות לא קבועה, הרגשה של חול וקור בעיניים, התייבשות של העיניים. והצורך להרים את הסנטר כדי להקל על חלק מהתופעות הנ"ל. בעברה עינב עברה ניתוח פזילה מוצלח בגיל 7 בשתי העיניים. מבחינת התנהלות ואורח החיים, חל שינוי ניכר ומהותי בחייה. עינב הפסיקה את עבודתה בחברת ההיטק שבה עבדה. כיוון שהמזגנים ושעות העבודה המרובות במאמץ הקשו מאוד על העיניים. עם הזמן עינב מיעטה לצאת מהבית ולפגוש אנשים או לצאת לדייטים, בגלל הקושי בנהיגה, תנועת הסנטר שהביכה אותה, ותחושת החול והיובש שהציקו לה. למעשה היא חשה אכזבה עמוקה וייאוש מהמצב בו הייתה שרויה. עינב הגיעה אלי לקליניקה אחרי שביקרה אצל לא מעט רופאי עיניים, שהסבירו לה שהיא רואה טוב בסה"כ, חדות ראייה 6/9 – כשלוש שורות מתחת ל 6/6. ובחנויות אופטיקה, שלא נתנו לה שום פתרון נוסף למעט מרשם למשקפיים. תחילה שוחחנו כשעה וחצי, עינב גוללה בפניי את התופעות שהיא חווה ואת מצבה הנפשי. קבענו להיפגש למחרת.

אחרי בדיקות מקיפות של מיפוי קרנית, רפרקציה ובדיקות לראייה דו-עינית, הבנתי שבניתוח עצמו שייפו את הקרנית יתר על המידה והפכו את עינב ממיופיה MYOPIA של 5.50- להיפרופיה HYPEROPIA  של 1.00+ עם צילינדר. הקרנית הפכה לשטוחה מדי כך שמסך הדמעות נשבר מהר ומתאדה. זו הסיבה ליובש בעיניים, ולתחושת החול והקור. כך כאשר היא מרימה את הסנטר חלק מהעפעף מכסה את הקרנית ומקל עליה. הפתרון שהצעתי כלל בתוכו עדשות מגע רגילות במרשם נמוך, לאגירת הדמעות והפיכת הקרנית לפחות שטוחה במעבר האור המגיע אל העין. מעל משקפי ראייה להשלמת המרשם על מנת לאפשר חדות ראייה מקסימלית וראייה מיטבית. סוג העדשות שנבחרו הם עדשות  HEXACORR ציפוי רשת המדמה ראייה דרך חור מנעול, להקלה מסנוורים והילות, ולשיפור חדות הראייה. בנוסף הוספתי פריזמות זהות בעדשות המשקפיים ש"תיקנו" את הרמת הסנטר שהביכה אותה.

התוצאה – הצלחה בכל קנה מידה.

לסיכום, הצלחת הניתוח מותנית בפרמטרים טובים של המטופל, קרנית עבה, תקינה ללא יובש. מנתח מוסמך ומנוסה, במקום שהוא ספציפי לניתוחי לייזר. מידע נכון לגבי הסיכונים והסיבוכים, על מנת לפתח את הציפיות המתאימות. ושמירה על העיניים לאחר הניתוח.

אופטיקה יפעת נמצאת בקדמת הטכנולוגיה שיש לחברות האופטיקה המוכרות להציע, השאיפה להגיע לראייה מיטבית עומדת לנגד עינינו והמענה והפתרון לבעיות השונות מתאפשר בעזרת הידע, הניסיון והשירות הפרטני. אצלינו תמצאו פתרונות ראיה ללקויות ראיה מסוגים שונים וביניהם אסטיגמציה, טיפול בקרטוקונוס, פתרונות לפזילה, ראייה דו עינית, עין עצלה אצל מבוגרים ועוד. לפרטים התקשרו לטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן