חיפוש
Close this search box.

ראייה דו עינית

במהלך השנים שבהם אני עובדת כאופטומטריסטית שמתי לב שאצל חלק מהאנשים הבוגרים – אוכלוסיה. ישנו פער בתקינות הראייה לרחוק בין שתי העיניים. עין אחת רואה חד וברור והשנייה זקוקה לתיקון רפרקטיבי. לפעמים הבנאדם מודע לזה ולעיתים לא. במצב הזה כאשר אנו בוגרים וזקוקים לתיקון ראייה לרחוק בעין אחת בפער גדול מהעין השנייה אנו נוטים לוותר על משקפיים. ומסתפקים בראייה בעין אחת. כאשר אנו רואים חד רק דרך עין אחת יש לכך השלכות, עכשוויות ועתידיות. למעשה ההשלכה העיקרית היא ויתור על ראייה דו עינית. על כל השלכותיה.

מה הם היתרונות לראייה דו עינית?

שדה ראייה בינוקולרי – כלומר דו עיני הינו רחב יותר משדה ראייה בעין אחת. המקום שבו שדה הראייה הוא חשוב ביותר הוא בנהיגה למשל. בנהיגה אנו מסתכלים לרחוק בעיקר, על הכביש, תמרורים ושלטים, וגם על מי שנמצא בצדדים שלנו. שדה ראייה בינוקולרי הוא קריטי לשמירה על חיינו וחיי הנהגים האחרים.

ראייה תלת-מימדית – תופעת תפיסת העומק היא תופעה שלא מתרחשת בעין אחת. היכולת לראות את הנפח של עצמים, את הפריסה והמיקום שלהם במרחב. ביחס לעצמים אחרים. המנגנון המאפשר ראייה תלת מימדית נמצא ברמת עיבוד הראייה במח.  אם תנסו לזרוק עצם לאויר, למשל כדור ולתפוס אותו בידיים כשעין אחת עצומה, סביר להניח שלא תצליחו.  

ראייה דו עינית - מדוע אנו יכולים להסתדר מצוין עם עין אחת?

שימוש ברמזים שונים. הרמזים מתבססים על הנחות שונות אודות העולם.  למשל "פרספקטיבה" –עצמים קטנים נתפסים במוחנו כרחוקים יותר,  קווים מקבילים מתקרבים זה לזה ככל שהם רחוקים יותר, אשליית פונזו ממחישה את העניין. "הצללה" – המח מסיק מראיית צל על קיומו של מימד עומק. ועוד ועוד הנחות שנותנות לנו רמזים על מרחק ועומק….אולם, הנחות שגויות עלולות להוביל למסקנות מטעות.

ראייה דו עינית - מדוע אנו יכולים להסתדר מצוין עם עין אחת? אופטיקה יפעת

איזה השלכות יכולות להיווצר מראייה תקינה בעין אחת בלבד?

במצב שבו יש תמונה ברורה המתקבלת על רשתית אחת ותמונה מטושטשת המתקבלת על רשתית שנייה, המח בוחר להתעלם מהעין הלא תקינה, במהלך הזמן המרשם יכול לעלות, כלומר העין הולכת ומתדרדרת מבחינה רפרקטיבית, או שהטעות הרפרקטיבית נשארת יציבה אבל חדות הראייה הולכת ומתדרדרת שדם כאשר אנו עושים משקפיים עדיין העין התקינה רואה יותר טוב מהעין הלא תקינה ולוקח הרבה זמן עד שחדות הראייה משתפרת. מה שנקרא עין עצלה. ברמת עיבוד הראייה. דווקא כאשר ישנה התעלמות של המח זהו המצב הנוח ביותר אך ההשלכתי ביותר. שכן אם המצב היה לא נוח האדם היה מגיע לבדוק את הראייה ולתקן מה שצריך. אך כאשר המצב נוח יש תחושה של הנה הסתדרתי.

באופטיקה יפעת אנו מבצעים אבחון כולל ומקיף הבודק את כל האספקטים של מערכת הראייה וכן במקרים של ראייה דו עינית. אנו מזמינים אתכם לבקר בקליניקה שלנו ולבצע בדיקות ראייה מקיפות להתאמת משקפיים ועדשות מגע. תוכלו להזמין תור לבדיקה ואבחון בקליניקה של אופטיקה יפעת בטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן