חיפוש
Close this search box.

תסמונת ראיית המחשב

בעשור האחרון אנו צמודים יותר ויותר למסכי המחשב ולסמרטפונים, מגיל צעיר בשעות הלימודים והפנאי ובעבודה בגילאים הבוגרים. מחקרים רבים נעשו בשנים האחרונות, ורובם ככולם תומכים בהשפעות השליליות אודות האור הכחול הנפלט מהמסך ועד כמה הוא משפיע על חיינו ובעיקר על הראייה שלנו.

אם נבחן את ספקטרום הצבעים נראה שהעין שלנו קולטת את אורכי הגל הנעים בין אדום לסגול. לעומת אינפרא אדום ואולטרה סגול, אותם העין לא קולטת. האור הכחול הינו בעל אורך הגל הקצר ביותר. ככל שהגל קצר יותר הוא מכיל יותר אנרגיה. המשמעות היא שהאור הכחול מתפזר בחלל במהירות ובקלות.

מסכי המחשב והסמרטפונים יוצרים כמות גבוהה של אור כחול המגיע אל העין במהירות, והאתגר להישאר ממוקד במילים ובתמונות גדל. קריאת טקסט מתוך מסך מחשב מעייפת יותר מאשר קריאה מדף.

ספקטרום הצבעים – אופטיקה יפעת אופטומטריסטית מוסמכת

CVS תסמונת ראיית מחשב

יותר ויותר אנשים חווים CVS תסמונת ראיית מחשב ומתלוננים על מאמץ בראייה, יובש בעיניים ועייפות מוגברת בסוף היום, כל אלה הם רק הם חלק מהסימפטומים. ברמה האנטומית, מחקר שנערך באוניברסיטת טולדו באוהיו, בחן את השפעת האור הכחול על מולקולה בשם רטינל, הנמצאת בתאים קולטי אור ברשתית. המחקר גילה שחשיפה ממושכת לאור הכחול יוצרת עליית יתר ברמת הסידן באותם תאים קולטי האור בעזרת מולקולת  הרטינל. כתוצאה מעליית הסידן המבנה התאי משתנה בהדרגה עד אשר הם מפסיקים לתפקד, התוצאה, פגיעה ישירה בראייה. מחקר נוסף של אוניברסיטת חיפה בשיתוף עם מעבדת השינה באסותא מצא, שכשאר אור כחול נפלט ישירות לעיניים שלנו נוצרת הפחתה בייצור הורמון המלטונין האחראי על השעון הביולוגי שלנו. כך שנוצר קושי בהירדמות וזמן השינה מתקצר.

ההמלצה הגורפת בעניין היא לעשות הפסקות יזומות לפרק זמן של כעשר דקות בכל שעה, המטרה לרענן את העיניים ולהרגיע את המח. אולם אורח החיים שלנו, בעיקר בזמן עבודה, לעיתים לחוץ והפסקה יזומה באופן קבוע לא תמיד ברת ביצוע.

פתרון אופטומטריסט לתסמונת ראיית המחשב

מבחינת פתרון אופטומטרי, בשוק קיימים מגוון של עדשות שחוסמות חלק מהאור הכחול ממיטב היצרנים, רוב העדשות מגיעות עם גוון כחלחל אפרפר או צהבהב. המשנה את המראה הוויזואלי של הפנים.

באופטיקה יפעת, אופטומטריסטית מוסמכת מקצועי ומנוסה בנתניה מייחסים חשיבות לנראות, לצד איכות הראייה וטיב המוצרים.

  • הציפוי המועדף נקרא "STRESS FREE" של חברת PROLENS – עדשה פלסטיק באינדקס 1.6 קיימת בשתי אפשרויות ביצוע:
    1. SF – עדשה בעלת החזר כחלחל ולא מורגש, נחשבת מבין העדשות הקיימות בשוק לשקופה ביותר, מספקת הגנה גבוהה לפליטת האור הכחול, מחדדת את הראייה, ומאפשרת נוחות מרבית לעוסקים בעבודה ולמידה שעות רבות מול מחשב.

    2. 32 – SF עדשה בעלת גוון צהבהב המספקת את ההגנה הגבוהה ביותר לפליטת האור הכחול, מיועדת למשתמשים כבדים, גיימרים ומפעילי ציוד.

  • מעבר להרכבת משקפיים בתוספת הציפוי המיוחד, כדאי להפנים את ההמלצה לגבי הפסקות יזומות. בכל שעה יש לעשות הפסקה של כעשר דקות. מומלץ לקום מהכיסא, לשחרר את הגוף ולהסתכל למרחק ללא מאמץ.
  • המלצה נוספת חשובה היא עבודה מול מחשב בתאורה מלאה ולא בחשיכה, מבט למסך בתאורה לא מספיקה גורם למאמץ נוסף עבורנו. כמו כן, ידוע שאנו ממצמצים פחות בעבודה מול מחשב, הגורם ליובש בעיניים. אם כך מצמוצים מלאים הם חלק חשוב ליצירת הגנה על העיניים שלנו.
  • בנוסף, בעדכונים האחרונים בתוכנות ההפעלה במחשב ובסמרטפון, ניתן להוריד תוכנה המצמצמת את רמת הקרינה הנפלטת של האור הכחול. חיפוש קצר בגוגל ותוכלו להוריד את התוכנות המתאימות.

אופטיקה יפעת, אופטומטריסטית מוסמכת בנתניה מומחית במתן פתרונות ראיה מתקדמים ללקויות ראיה מסוגים שונים ותשמח לעמוד לרשותכם בכל עת למענה על שאלות והסברים. בקליניקה שלנו תמצאו פתרונות מתקדמים וייחודיים ליובש בעיניים לאחר ניתוח לייזר, רגישות לאור לאחר ניתוח לייזר, אקטזיה לאחר ניתוח לייזר, ראיה מטשטשת לאחר ניתוח קטרקט, עדשות רשת למשקפיים ועדשות פילטר למשקפיים ועוד. לפרטים התקשרו לטלפון מספר: 052-8212615 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.

Scroll to Top
דילוג לתוכן